Trasa

Trasa 15 km na Mapy.cz (rok 2024)

Trasa 10 km na Mapy.cz (rok 2024)

Hobby trasa 5 km na Mapy.cz

V aplikaci Garmin Connect vyhledávejte trasy jako “Inov8 Brdský kros”

Aktualizace 2024:

Úprava posledních 4 kilometrů DLOUHÉ (15km) a KRÁTKÉ (10km). Bude příjemnější, běhavější, jednodušší (trochu:)…samé výhody 🙂

  • od kilometru 10,7 (delší trasa) resp. 6,5 (kratší trasa) do cíle jsme z “technických důvodů” trasu upravili. Místo odbočky na rok od roku krkolomnější seběh cyklotrailem do Kejné rokle trasa pokračuje rovně dolů k rozcestí “U obrázku”
  • Odpojuje se vlevo na pěkný trailík přes bezejmenný vrchol 369 m n. m., aby se o něco níže opět napojila na širší cestu
  • pokračuje seběhem, kde můžete alespoň na chvíli vypnout hlavu od soustředění se na každý krok
  • a v nejnižším bodě pokračuje nejprv stoupavě, poté houpavě, po běhavé pěšině Fabiánovy naučné stezky
  • posledních pár set metrů je stejných jako těch prvních, samozřejmě v protisměru 🙂 V podstatě už jen rovně nebo z kopce – TAK MAKEJ!

Popis trasy:

Když jsem frčel autem po dálnici směrem na Strakonice, ani ve snu mě nenapadlo, jaké dramatické rokle a kamenité stráně se skrývají jen 40 minut z centra Prahy.

INOV-8 Brdský kros je opravdový trail. Trať je velmi pestrá a proměnlivá. Níže najdeš její popis téměř krok po kroku.

A zde je popis toho, co tě čeká. Většina fotek je ze začátku března z konce zimy, v dubnu bude les zelenější a živější, všude sasanky, podléšky, podběly, koloušci, zpívající ptáčci a funící běžci.

Start závodu je z příjemného prostředí Lesního divadla na kraji obce Řevnice.

Prvních cca 1.2 km po startu vede trasa do kopce. Nejprve mírně, pak se to ale postupně zhoršuje, až dostane kopec přesně ten nejhorší možný sklon. Není už mírný, ale není ani tak prudký, aby to ospravedlnilo, kdybys úplně zvolnil(a) tempo nebo abys dokonce mohl(a) přejít do chůze. Je to přesně takový sklon kopce, kde ještě musíš běžet docela rychle a srdce ti přitom buší až v krku.

Oproti roku 2018 jsme po cca 1.2 km stoupání zařadili hezkou, měkkou cestu po vrstevnici, mech a jehličí, borové lesy. Loni se pokračovalo stále do kopce a většina závodníků byla vyřízená po dvou kilometrech a pak se potáceli lesem jako zombie. Proto jsme bod totálního vyčerpání trochu odložili. Takže tady běžíš kilometr hezkou lesní cestou, která se pořád zužuje, po rovině, nebo i mírně dolů, kocháš se okolím a tváříš se jakobys nevěděl(a), co tě čeká. Brzy se po levé ruce otevře hluboká rokle. Tu ještě dobře poznáš, ale na to je zatím čas. Teď se usmívej, protože tady bude nejspíš čekat náš fotograf, který tě vyfotí s úsměvem padícího z mírného kopce na začátku závodu a pak asi se zcela jiným výrazem tváře lopotícího se nahoru v závěru závodu. Na fotkách si pak můžeš porovnat své grimasy.

Ale idylka brzy končí. To, co jsi seběhl(a), musíš zase vyběhnout a ještě si k tomu dost přidat. Mezi 2.4 a 3.4 kilometrem je to dost do kopce, a ten poslední výběh (spíše výškrab) na vrchol je pekelný. Dobrá zpráva je, že v celém závodě máš to nejhorší jednoznačně za sebou a teď už to bude skoro pořád po rovině nebo z kopce. Skoro …

Celé to poslední stoupání tady bylo jen proto, aby ses mohl(a) proběhnout po tomto krásném chodníčku šířky jedné stopy.  Tak si to užij! Není proti pravidlům, když se vrátíš a proběhneš si to ještě jednou.

K občerstvovačce na 5.1 km je to celkem běhavá, mírně zvlněná lesní cesta (pamatuj, že fotky jsou z konce zimy, bude to zelenější).

U občerstvovačky se rozdělují trasy. Kratší trasa vede doleva do lesa, delší trasa doprava po cestě, udělá 4-kilometrový okruh v lese a vrátí se zpět k občerstvovačce.

Okruh, za občerstvovačkou, který běží jen závodníci na delší trase, je jen mírně zvlněný, dost běhavý, nejprve po lesní pěšince a pak po větší lesní cestě (od 7.6 do 9.2 km). Tady si můžeš pořádně zazávodit, zrychlit trochu tempo a běžet chvíli bezmyšlenkovitě. Pak po občerstvovačce (na km 9.3) už to bude hodně těchnické a bude potřeba tvé pozornosti.

Za občerstvovačkou tě čeká to nejlepší z Brdského krosu. Pěšinka šířky jedné stopy, krásný les, po levé straně skalnatý sráz. A celé se to běží z kopce! Až na 10.7 (delší trasa) či 6.5 km (kratší trasa).

 

(odtud je trasa pro rok 2024 upravena – viz výše)

Pak si od technického seběhu chvíli odpočineš a šup dolů do rokle. Než doběhneš až úplně dolů (km 11.9 nebo 7.7), musíš zvládnout velmi úzkou, klikatící se pěšinku, v kamenitém terénu, prudké zatáčky a seběhy. Bajkeři jí přezdívají Šinkoku podle legendarního kamikadze, který své sebevražedné nálety několikrát přežil. Ale znáš to, bajkeři, to nejsou takoví správní drsoni jako krosoví běžci. Nicméně dávej na seběhu velký pozor, obzvláště pokud ještě nemáš zaplacené startovné na naše další závody anebo jsi nám nechal své děti v dětském koutku 😉

Ze dne rokle je to ještě necelý kilometr do kopce. Úsměv pro fotografa. A po známé lesní cestě, po které jsi před malou (nebo delší) chvílí přiběhl můžeš pádit do cíle. Opravdu pádit, protože je to rovně anebo dolů, dolů, dolů a v cíli budeš vysmátý(á) a šťastný(á).